Meie liidu algusaastail suhtlesime palju ja tihedalt Soome Kuulmispuudega Laste Vanemate Liiduga (KLVL), saime neilt palju teadmisi liidu tegevussuundade leidmisel ja ka erinevaid materjale lastevanemate koolituse korraldamisel. Saime hulganisti ideid, kuidas Eesti riik saaks kuulmispuudega inimesi aidata abivahenditega ja pakkuda erinevaid koolitusi. Käisime nende lastevanemate ja perede koolitustel, koostasime nende Avaintiedo (materjalid lapsevanemale) alusel juhendmaterjale, korraldasime ühiseid perepäevi, külastasime vastastikku kuulmispuudega lastele loodud koole, mõne aja pärast suhtlesime juba ka perede tasemel. Nende abiga saime ka omad lapsed Soome ametikooli, kus õppisid kuulmispuudega lapsed. Suhtlemine oli tõesti tihe. Omalt poolt kaasasime KLVL-i FEPEDA tegemistesse. Mõne aasta pärast võtsid soomlased seal juba juhtrolli ja vedasid seda rahvusvahelist liitu mitmeid aastaid.
Nüüd oli meievaheline suhtlemine jäänud mitmeteks aastateks kesiseks, tegelikke ühistegevusi meil olnud ei ole.
Viimastel meie liidu üldkoosolekutel ja ka volikogu koosolekutel võeti jälle üles teema, et keegi võiks uurida, mis seisus KLVL täna on ja kas neil on huvi koostööks meiega.
27.novembril olin Soomes ja leppisin kokku kohtumise KLVL-i tänaste töötajatega Valkeatalos.
Mind võtsid soojalt vastu tegevjuht Sari Suokas, tegevuskoordinaator Toni Hilden ja võrgustikukoordinaator Tarja Lindholm. Kohtumine oli väga sõbralik. Tutvustasin esmalt meie praegusi tegevusi – lastelaagrid, uusaastapeod huvitavates kohtades, perepäevad, talgud jm ühistegevused Rummusaares, aastakoosolek koos mingi lastele huvitava koha külastamisega. Rääkisin ka meie suurprojektist, Eesti viipekeele aabitsa kordustrüki väljaandmisest ja kinkisin neile 2 eksemplari. Juttu tuli ka meie liidu toetajatest ja eriti sellest, kui suure summaga meie tegevusi toetab Eesti riik. Seletasin neile, et meie tegevusi toetatakse EPIFondi poolt selgetel alustel ja summa jääb aasta arvestuses 10-15 tuhande euro piiresse. Seetõttu pole meil ka enam võimalik pidada palgalist töötajat ja peame toimetama vabatahtliku töö korras nii volikogus, kui juhatuses.
Soomlased tutvustasid oma liidu tegemisi. Liit on asutatud aastal 1963, 1987.aastast saadi oma ruumid Helsinkis Valkeatalos (Ilkantie 4), kus ka täna on nende kasutuses 2 väikest tuba. Neil on liikmeteks 600 peret, mis tegutsevad 8 piirkondlikus ühenduses, üleriigiliselt tegutseb ka rootsikeelne ühendus. Toetus riigilt on olnud suurusjärgus 400 tuh eurot aastas, neil 3 palgalist töötajat. Põhilisteks tegevusteks on 6 korda aastas perekursuste korraldamine, 3 korda aastas (kevadel, suvel ja sügisel) perepäevade ja 3 lastelaagri korraldamine. Lisaks korraldatakse veebiseminare ning antakse välja erinevaid infomaterjale.
Peetakse veebilehte www.klvl.fi , kus ka uudiskiri www.klvl.fi/tilaa-uutiskirje ja ürituste kalender www.klvl.fi/tapahtumakalenteri. Sotsiaalmeedia kanalitest kasutatakse Facebooki www.facebook.com/KLVLry ja Instagrami www.instagram.com/klvlry , aga liikmete soovil antakse alates 1968.aastast 4 korda aastas välja ka paberkandjal ajakirja Nappi. Lastele jagatakse joonistusraamatuid. 2012.aastast on loodud vanematele infoportaal www.kuuloavain.fi , mille kaudu jagatakse infot nii lastevanematele kui kuulmispuudega lastega tegelevate õpetajatele, sotsiaaltöötajatele jt.
Pärast vastastikuste tegemistega tutvumist avadasid KLVL esindajad selget soovi koostöö taasalustamise kohta meie liiduga. Aruteludes leppisime kokku ka mõned valdkonnad, millest võiksime alustada. Need on vastastikused külastused perelaagritesse, lastelaagritesse, ühised seminarid. Soomlastele pakkus ka huvi tutvuda meie Rummusaare puhkemaja ja Heleni Kooliga.
Järgmise kohtumise leppisime kokku nende volikoguga, mis saab kokku 1.veebruaril interneti teel. Lubasin teha ettekande meie tegemistest ja teha ka mõned konkreetsed ettepanekud koostöö alustamiseks.
Kokkuvõtteks.
Algus on tehtud ja nüüd ootame juhatusega Teiepoolseid mõtteid ja ettepanekuid huvi kohta selle koostöö taaselustamises kaasa lüüa, et anda meie peredele uusi teadmisi ja kogemusi ja teha meie laste elu huvitavamaks.
EKLVL
Toomas